Ďalšie dôležité články
Toronto Nara opäť v Slobodnom vysielači

Kúpte si Švédsku šesťdesiattrojku - motivujete nás tým k ďalšej tvorbe
Darček Toronta Naru čitateľom
Knihy Pliaga Severného Panteonu a Noc s gejšou sú už vypredané. Dotlač sa nechystá. Keďže chcem, aby sa dostali aj tým, čo sa k nim už nemajú ako dostať, ponúkam vám ich na stiahnutie zadarmo. Len práve preto si ich zadarmo môžete stiahnuť po kliknutí na červený link pri konkrétnej knihe. Ale Švédsku šesťdesiattrojku kúpite len v kníhkupectvách Panta Rhei vo Vašom meste. Najviac kusov je v Panta Rhei v Europe v Banskej Bystrici a v Panta Rhei v Europe vo Zvolene. Všetkým čitateľom prajem šťastný nový rok 2016. Toronto Nara
Pliaga Severného Panteonu (kniha získala 2. miesto v kategórii beletria v súťaži Kniha Turca 2014). Stiahnete zadarmo kliknutím na tento červený odkaz, alebo obrázok knihy: Pliaga Severného Panteonu - stiahni zadarmo
Noc s gejšou - stiahnete zadarmo kliknutím na tento červený odkaz, alebo obrázok knihy: Noc s gejšou - stiahni zadarmo
ALEBO POŽIČAJTE SI V KNIŽNICI: Komu viacej vyhovuje papierová forma čítania, môžete si ich naďalej požičať tu: Pliaga Severného Panteonu a Noc s gejšou. Švédsku šesťdesiattrojku kúpite len v kníhkupectvách Panta Rhei.
Tegakari proti povrchnosti
Slovo tegakari je japonské slovo vyjadrujúce kľúč na riešenie nejakého problému. Povrchnosť je stav, keď prevláda a rozhoduje forma nad obsahom. Takto sa to stáva aj v prežívaním Vianoc. Homília, teda ľudovo povedané kázeň, počas ostatnej polnočnej svätej omše, ktorú som zažil, niesla veľmi dôležité posolstvo toho, aby sme nezabudli na podstatu. Kňaz, ktorý ma týmto príhovorom veľmi oslovil a povzbudil pomenoval dva javy: jedným z nich je to, že Sväté písmo, teda Biblia, hovorí o narodení Ježiša Krista veľmi jednoducho. Akoby tou jednoduchosťou chcela vysvetliť a dať do pozornosti to najdôležitejšie. Že sa narodil Spasiteľ sveta. Druhý jav, na ktorý kňaz a salezián Jožko Špalek upozornil je, že pri tej prehnanej komercionalizácii Vianoc zabúdame na to podstatné. Všetko si upraceme, vyčačkáme do posledného miesta v byte. Ale otázne je, či nezabúdame na podstatu, prečo sa toto všetko robí. Ak zabudneme na Krista. Narodeného Krista. A takto možno uprednostníme formu pred obsahom. Preto kľúčom na povrchnosť je vrátiť sa k podstate. Spomenúť si aspoň chvíľu počas dňa na to, že je tu niekto, kto chce prísť do nášho srdca a robiť v ňom zázraky. Ak tento zázrak neumožníme, tak naše Vianoce budú len veľkým ostentatívnym cirkusom, ktorý zahubí podstatu Vianoc. Podstatu, ktorou je narodený Spasiteľ. Niekto, kto nám chce pomôcť, aby sme boli o niečo šťastnejší. Aby naše šťastie nebolo len chvíľkovým, šťastím bublinovým, ktoré sa rýchlo nafúkne, ale o to rýchlejšie spľasne. Nech nám zamyslenie nad tým, prečo existujú Vianoce, pomôže dostať prednosť obsahu pred vyčačkanou formou. Tým tegakari, teda kľúčom na riešenie problému je Kristus. A týmto malým tegakari chcú byť aj naše malé neoficiálne internetové noviny, ktoré chcú hľadať kľúč na rôzne problémy doby. Verme, že aj s vašou pomocou, drahí čitatelia, sa nám to bude spoločne dariť. (alb)
Podporujú slovenské úrady úľavu na duši?
TOTO JE HISTORICKY PRVÝ ČLÁNOK INTERNETOVÉHO PRAKTICKÉHO MIESTA - NEOFICIÁLNYCH NOVÍN KĽÚČ:
Zamestnávatelia sa neraz hrdia a často aj predbiehajú v tom, ktorý svojim podriadeným pripraví rôzne benefity. V čase adventu im pripraví vianočný večierok, alebo im dá príspevok na regeneráciu tela napríklad u maséra. Prípadne to môžu byť aj rôzne kultúrne podujatia. Ale dbajú zamestnávatelia o to, aby sa ich zamestnancom uľavilo na duši? Na vzorke niektorých samosprávnych krajov sme si otestovali, ako sa úrady starajú o svojich zamestnancov po duchovnej kresťanskej stránke. Výsledky sú žalostné. Veď posúďte sami.
„Náš úrad plne dodržiava čl. 1 Ústavy SR, ktorý potvrdzuje, kde je stanovené, že SR sa neviaže na žiadnu ideológiu, ani náboženstvo,“ odpísali nám z Úradu Prešovského samosprávneho kraja s vysvetlením, že ani Ústava SR, ani žiaden iný právny predpis SR neukladá občanom, aby mali určité náboženské vyznanie alebo vieru, alebo aby svoju vieru či vyznanie zmenili. „Z toho vyplýva, že ako zamestnávateľ nemôžeme, ani nechceme zasahovať do slobody myslenia, vedomia, náboženského vyznania a viery našim zamestnancom.“
Pri zadaní otázok sme však nesmerovali k tomu, aby úrad nútil ľudí chodiť napríklad do kostola. Skôr sme sa inšpirovali prezidentským palácom, ktorý vo svojich priestoroch zriadil kaplnku. Taktiež chceme pripomenúť, že Ústava SR odkazuje aj na cyrilo-metodskú kresťanskú tradíciu – že sa síce na žiadne náboženstvo neviažeme, ale kresťanské tradície si vážime a ctíme. V preambule sa predsa uvádza „v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva“.
Úradov sme sa preto opýtali tieto otázky:
Akou formou prispieva Váš úrad k možnosti rekreovania zamestnancov vášho úradu v oblasti duchovnej obnovy? (napríklad účasť na púťach, duchovné obnovy, duchovné cvičenia, fyzická kaplnka na úrade, prítomnosť kňaza na úrade)
2.) Ak žiadnou formou, tak robí Váš úrad, alebo v minulosti robil kroky, ktoré by smerovali k podobnej duchovnej možnosti pre zamestnancov?
3.) Na niektorých miestach myslia na zamestnancov aj po duchovnej stránke - v nemocniciach či v prezidentskom paláci sa nachádza kaplnka, kam môžu prísť zamestnanci napríklad počas obednej prestávky a odbúrať stres modlitbou. Robí Váš úrad, alebo v minulosti robil kroky, ktoré by smerovali k zriadeniu kaplnky na Vašom úrade?
4.) Robí Váš úrad, alebo v minulosti robil kroky, k tomu, aby Váš úrad mohol zorganizovať očistenie Vášho úradu od zlých síl – formou posvätenia kňazom?
5.) Robí Váš úrad, alebo v minulosti robil kroky k tomu, aby sa zrealizovala možnosť, že by ste mali s nejakým kňazom dlhodobejšiu spoluprácu aj za týmto účelom?
6.) Robí Váš úrad, alebo v minulosti robil kroky k tomu, aby mohla vzniknúť trvalá funkcia kňaza práve pre vyššie spomenuté dôvody, napríklad aj zriadením trvalej pozície, ktorá by sa napr. mohla nazývať Odborný referent - duchovný sprievodca?
Spišský Jeruzalem pre zamestnancov
Od všetkých oslovených úradov prišla negatívna odpoveď na všetky tieto otázky. Až na Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý je v tejto oblasti malou pozitívnou lastovičkou. Veď robia v tejto oblasti aspoň niečo. „Áno, každoročne je pripravovaná a aj z prostriedkov KSK podporovaná púť pod názvom Spišský Jeruzalem, ako aktivita na podporu sakrálneho turizmu na Spišskej Kapitule. Akcie samozrejme prebiehajú mimo pracovnej doby, cez víkend. Pri zastupiteľstve KSK pracuje Komisia pre cirkevné a spoločenské otázky, v ktorej sú zastúpené všetky kresťanské cirkvi pôsobiace v Košickom kraji a ktorá zaujíma stanoviská k odborným materiálom predkladaným na rokovanie Zastupiteľstva KSK,“ informoval referent prijímacej kancelárie a sťažností Ľubomír Dajčár.
Čisté svedomie je obranou proti zlu
Zo strany zamestnancov však podľa stanoviska KSK nebola vznesená požiadavka na vytvorenie kaplnky na pôde úradu. „Takáto požiadavka nebola nanesená ani zo strany zamestnancov, ani zo strany organizácií zastupujúcich práva zamestnancov. Takáto požiadavka nevzišla ani z Komisie pre cirkevné a spoločenské otázky.“ V KSK sa na pôde ich úradu nerobí posviacka ani exorcizmus úradných priestorov. „Nerobí, pretože zlé sily nie sú nebezpečné, pokiaľ sa daná entita s nimi nespojí, resp. ich nevzýva, resp. ich ignoruje. Takýto prípad aktivácie zlých síl nebol v histórii úradu zaznamenaný. Najlepšou obranou pred zlými silami je čistý štít, čisté svedomie,“ uvádza sa v stanovisku Úradu Košického samosprávneho kraja.
PhDr. Michal Albert, PhD.