ROZHOVOR - Švédska šesťdesiattrojka útočí aj proti teroristom
Napísali spolu detektívku, ktorú spolu predstavili a uviedli do života na vlastnej svadbe. O čom záhadná kniha Švédska šesťdesiattrojka je, sme sa rozprávali so spoluautorom knihy, PhDr. Michalom Albertom, PhD. POZOR: Švédska šesťdesiattrojka už aj v predajniach Panta Rhei.
Ako ste prišli na myšlienku zapojiť do písania knihy Švédska šesťdesiattrojka práve svoju manželku?
„Boli sme spolu v Japonsku a Švédsku. Chcel som pretaviť jej potenciál do niečoho hmatateľného. Aby všetky jej pekné texty nekončili len na pracovnom stolíku.“
Nemali ste obavu, že kniha bude nesúrodá? Predsa, ide o dva štýly...
„Naopak, práve o to je zaujímavejšia. Ja som sa však v knihe viacej zameriaval na dej a manželka Monika na opisy.“
Prečo ste si vybrali práve Švédsko a Japonsko? Veď tieto krajiny nemajú nič spoločné.
„Majú toho veľa spoločného a aj odlišného. Aj v odlišnostiach je kauzálny dôvod k tomu, prečo sme ich spojili. V knihe sa dozviete viacej. Načrtnem, že sa to v skrytosti týka aj pohľadu na kultúrnu neochvejnosť týchto krajín. Kniha je tiež skrytým odkazom pre teroristov z Islamského štátu.“
Kniha je opäť o hodnotách a nálepkách? Tak sa mi zdá, že ide o vaše obľúbené slovo.
„Je o tom dôležité písať. Príbeh sa vždy sám niekam vyvíja. Kryštalizuje sa. Je to ako cesta, po ktorej idete. Vy nemôžete ovplyvniť, kam cesta vedie, na akom teréne je postavená. A vy nemôžete ovplyvniť, kam pôjde. Ani pri písaní to neovplyvníte. Príbeh je samostatný celok, vy ho len posúvate na papier. A proti nálepkám a predsudkom je dôležité brojiť. Veď sa pozrite na dnešný obraz spoločnosti. No viacej sa dozviete už priamo vo Švédskej šesťdesiattrojke. Ďakujem za vašu podporu kreatívnych ľudí, ktorí svojou kreativitou bojujú za zachovanie tradičných hodnôt.“ Michaela Kružlicová
Publikované v Bystricku a Martinsku 10. 7. 2015