Spisovateľ Toronto Nara bude ľuďom čítať na uliciach

Zaujala nás aktivita autora knihy Noc s gejšou, spisovateľa Toronta Naru (vlastným menom PhDr. M. Albert), ktorý plánuje neziskovú kultúrnu aktivitu v prospech spoločnosti. O čo presne by malo ísť, sme sa rozprávali v rozhovore tesne pred jeho inšpiratívnou cestou do Švédska.

V jednom z príspevkov ste spomínali nejakú aktivitu, ktorú plánujete urobiť v prospech spoločnosti. Na čo sa môžeme tešiť?
„No, neviem, či sa určite všetci potešia (smiech). Budem totiž ľudí nútiť počúvať a premýšľať.“

Takýto zlý k nám budete? A ako to idete urobiť?
„Pretože predovšetkým mladí ľudia v dnešnej dobe internetu, všemocnej obrazovky (televíznej), ako to bolo v najznámejšom diele Orwela, tak je potrebné, aby sa vrátili ku knihám, ktoré rozvíjajú kreativitu, predstavivosť, zvyšujú odolnosť voči náročným gramatickým dilemám.“

Takže ako to idete urobiť?
„Celkom jednoducho. Napadlo mi, že spolu s jednou spisovateľkou budem chodiť vo voľnom čase po Slovensku, po našich mestách a budem im čítať z knihy Noc s gejšou, ale aj z niektorých mojich obľúbených kníh. Verím, že postupne sa ku mne pridajú aj ďalší spisovatelia. Nejde mi o patent na môj nápad. Nech ho pokojne robia aj iní, pretože čítať knihy a propagovať takto ich čítanie, je veľmi dôležité.“

Ako to bude prebiehať?
„Jednoducho. Prídeme na ulicu, oslovíme napríklad mladého človeka, predstavíme sa, že sme spisovatelia a prečítame mu niečo z knižky. Za odmenu dostane nejakú sladkosť, aj keď, zubári ma za to asi nepochvália (úsmev). Chcel by som povzbudiť aj vydavateľstvo regionPRESS, aby ako silný hráč na mediálnom poli, sa tiež pripojil k tejto aktivite. Vážim si toto vydavateľstvo, pretože nezabúda na slovenskú kreativitu. Preto verím, že by mohli byť pri mojej aktivite nápomocní. Ďakujem aj vašim novinám, že prostredníctvom týchto príspevkov pozývate ľudí k čítaniu kníh. A ja ešte vyzývam: ľudia, vráťte sa ku knihám, vymeňte ich niekedy za televízor. Nie je to drahý koníček, veď sa dajú požičať v knižniciach zadarmo.“

Kedy to spustíte?
„Hneď po návrate zo Švédska, kde idem začať písať jednu z ďalších kníh. Samozrejme, ešte musím najprv dokončiť tú, ktorú som začal písať v japonskom Kjóte (úsmev). Teším sa na stretnutie s nielen mladými ľuďmi na našich uliciach, kde im budeme spolu s ďalšími spisovateľmi čítať rôzne dobré knihy.“

Nepripomína vám to istú sektu svedkov?
„Je len problém tých ľudí, ktorí si našu aktivitu zanálepkujú a budú v nej vidieť sektárstvo. Ja som kresťan, katolík, ale nebudem v tejto aktivite pozývať na omše, ale pozývať na čítanie kníh. To predsa nie je nič sektárske. Veď čo je na čítaní kníh sektárske? Potrebujeme prelomiť nálepkovanie. Ak sa dvaja ľudia na ulici chcú s niekým porozprávať, nemusí hneď ísť o sektu. To, že spôsob, ktorý som vymyslel, to niekomu môže pripomínať, je jasné. Lebo dnešná spoločnosť si rada často všetko onálepkuje. Tak je nastavený dnešok. Ale my ideme len pozývať k tomu, aby ľudia čítali. Akékoľvek knihy. Veď čítať je skvelé. Čítalo sa dlhé roky, ale dnes, mám dojem, že sa na to mnohokrát zabúda. Televízory majú už všetci. A niekedy je veru pohodlnejšie sadnúť si a sedieť pri ňom. Ale nie vždy všetko pohodlnejšie, je to správnejšie. Čítajme knihy, je to skvelá činnosť. Teším sa na stretnutie s ľuďmi na uliciach našich miest. Verím, že sa pridajú aj ďalší spisovatelia. Viacej informácií o tejto aktivite nájdete na internetovej stránke torontonara.webnode.sk“

(red). Rozhovor uverejnený v Martinsku a iných periodikách siete regionPRESS vo vydaní č. 36/2014.

Spovede Toronta Naru